Question #114043

A ball is thrown upward at 16m/s. How long does it take the ball to reach its maximum height?

Expert's answer

The time when a ball reaches a top

t=v0g=16m/s9.8m/s2=1.63st=\frac{v_0}{g}=\frac{16\:\rm m/s}{9.8 \:\rm m/s^2}=1.63\:\rm s

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS