Question #103147

What is the normal reaction produced by a table if a book of mass 2kg is placed on it.
Take g=10m/s

Expert's answer

Normal force = force due to gravity = mg

Normal force =2*10 =20N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS