Question #100889

consider a parallel plate capacitor with value of capacitance C =100(10^-6) F, the plate area,A =0.18m^2 and dielectric constant, εr=7.0

Expert's answer

A parallel plate capacitor with a dielectric between its plates has a capacitance given by C=kAϵ0dC=k \dfrac{A\epsilon_0}{d} , where κ is the dielectric constant of the material,AA is the area of the plate and dd is the distance between the two plates and ϵ0\epsilon_0 is called the permittivity of free space whose value is 8.85∗10−128.85*10^{-12}

putting all the values in the above equation


  ⟹  100∗10−6=7∗0.18∗8.85∗10−12/d\implies100*10^{-6}=7*0.18*8.85*10^{-12}/d

  ⟹  d=0.11∗10−6m\implies d=0.11*10^{-6} m

  ⟹  \implies d=0.11μmd=0.11{\mu}m



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS