Question #100440

A cage is lowered down a pit shaft, 600m deep in 46 seconds. What is its average speed in meters per second and kilometers per hour?

Expert's answer

v=60046=13msv=\frac{600}{46}=13\frac{m}{s}

v=600463.6=47kmhv=\frac{600}{46}3.6=47\frac{km}{h}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS