Question #100274

Calculate the velocity of water in a pipe of cross sectional area 0.02sqaure meters which delivers 115 liters of water per second.

Expert's answer

The flux of water having velocity vv through pipe of cross sectional area SS in time tt is I=SvtI = S v t.

Hence, the velocity is v=ISt=115⋅10−3m30.02m2⋅1s=5.75msv = \frac{I}{S t} = \frac{115 \cdot 10^{-3} m^3}{0.02 m^2 \cdot 1 s} = 5.75 \frac{m}{s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS