Question #98118

The human ear can hear sounds at frequencies from 20 Hz- 20,000 Hz. What are the wavelength equivalent to the lowest frequency a human can hear? What will the size of the organ pipe that will play in it is wavelength? The pipeline is 1/2 of the wavelength.

Expert's answer

We have

νmin=20Hz\nu_{min}=20Hz

Then the wavelength equivalent to it

λmax=vsoundsνmin=331 m/s20 1/s=16.55m\lambda_{max}=\frac{v_{sounds}}{\nu_{min}} = \frac{331\text{ m/s}}{20\text{ 1/s}}=16.55m

organ pipe size is

L=12λmax=1216.55=8.275mL=\frac{1}{2} \cdot \lambda_{max} =\frac{1}{2} \cdot 16.55=8.275m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS