Question #97191

A vertical rod of 1.5 m is at rest in the earths magnetic field mif it starts moving at right angle to magnetic meridian with a uniform acceleration of 5m/s^2, find instantaneous induced emf in it at the end of 2 second

Expert's answer

The horizontal component of the Earth’s magnetic field is B = 16 μT, therefore, according to the Faraday law


E=Blat=161061.552=0.24mV.\Epsilon = Blat = 16\cdot10^{-6}\cdot1.5\cdot5\cdot2 = 0.24 mV.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS