Question #95004

Suppose the charge on the electron and proton did not
have the same magnitude but instead differed by one part in 10^10. What would be the net charge on a 1.0 kg of the helium sample

Expert's answer

The total number of electrons per He molecule is equal to 2.

The number of moles in 1.0 kg of the helium sample is equal to

10004=250\frac{1000}{4}=250

The number of molecules of He in sample is equal to

250×6.02×1023=1.5×1025

The number of electrons in 1 kg of the helium sample is equal to

2×1.5×1025=3×1025

The total charge of those electrons is

3×1025×(-1.6×10-19)=-4.8×10-6 C

Answer

-4.8×10-6 C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS