Question #94208

A radio station broadcast at a frequency of 600KHZ. If the speed of light in air is 3 × 108ms−1−1. Calculate the wavelength of the radio wave

Expert's answer

The wavelength of the radio wave


λ=cν=3×108m/s600×103Hz=500m\lambda=\frac{c}{\nu}=\frac{3\times 10^8\:\rm m/s}{600\times 10^3\:\rm Hz}=500\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS