Question #93430

An electron and a proton, having the same kinetic energy, enter a region of uniform magnetic field moving perpendicular to the field. Calculate the ratio of the radii of their circular paths in the field.

Expert's answer

According to Newton's second law, we can write

r=mvBq(1)r=\frac{mv} {Bq} (1)

The speed is equal to

v=2EKm(2)v=\sqrt {\frac{2EK } {m} } (2)

We put (2) in (1)

rpre=mpme(3)\frac{r_p}{r_e}=\sqrt{\frac{m_p}{m_e}} (3)

where mp=1.67×10-27 kg, me=9.1×10-31 kg

 

Using (3) we got

rpre=42.8\frac{r_p} {r_e}=42.8


Answer

42.8



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS