Question #92920

An X-ray machine emits electromagnetic photons carrying a frequency of 7.5x1017hz. What is is the approximate energy carried by each photon?

Expert's answer

The energy of a photon


E=hνE=h\nu

=6.6×1034Js×7.5×1017Hz=6.6\times 10^{-34}\:\rm{J}\cdot\rm{s}\times 7.5\times 10^{17}\:\rm{Hz}

=5.0×1016J=3.1keV=5.0\times 10^{-16}\:\rm{J}=3.1\:\rm{keV}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS