A resistance thermometer made from platinum has a resistance of R0=50 ohms at T0=20 degrees Celsius.(Temp coefficient of platinum, a=4.0 x 10^-3)
(a) When we connect it to a battery of 9V(no internal resistance), calculate the current.
(b)When the thermometer is immersed in hot water, we measure the current as 0.15A. hat is the temperature of the water?
the current equals to
I=RE=509=0.18(A); the temperture is
T=IR0αU−IR0+T0=309−7.5⋅1000+20=50+20=70(C)
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!