Question #90295

if the peak current of a.c source is 14A then the rms current to nearest ampere is ..

Expert's answer

rms current equals to

1420.5=141.41=9.9\frac{14}{2^{0.5}}=\frac{14}{1.41} = 9.9

i.e. the nearest ampere is 10 A.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS