Question #88963

a metal strip 6.5cm long,0.88cm wide &0.76mm thick moves with constant velocity v through a magnetic field B=1.2mT perpendicular to the strip.A Potential difference of 3.9V is measured between points x & y across the strip.Calculate the speed V.

Expert's answer

v=EHB==ΔVHwB(1)v= \frac { E_H} { B} = = \frac { \frac { ΔV_H} { w}} { B} (1)

where ΔVH=3.9V, w=0.88×10-2 m, B=1.2×10-3 T

Using (1) we got:

v=3.69×105 m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS