Question #88914

A current of 2.5 A flowing in a solenoid having
self-inductance 3.8 H is reduced steadily to
zero in 1.0 ms. Calculate the magnitude of the
back emf of the solenoid while the current is
being switched off.

Expert's answer

Solution. The magnitude of the induced emf is equal to


E=ΔΦΔt\Epsilon=\frac {\Delta \Phi} {\Delta t}

where


ΔΦ\Delta \Phi

 is change in flux; t is time.

On the other hand the magnitude of the change in flux can be represented as


ΔΦ=LΔI\Delta \Phi=L \Delta I

where L is inductance; I is current. Combining the two formulas we get


E=LΔIΔt.\Epsilon=\frac {L \Delta I} {\Delta t}.

According to the data in the condition of the problem we get


E=3.82.5103=9500V\Epsilon=\frac {3.8*2.5} {10^{-3}}=9500V

Answer. 9500V


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS