The magnetic field at the centre of a solenoid
of length 2.5 m and diameter 0.8 m is
0.5 tesla. Calculate the energy stored in the
field of the solenoid.
The energy
W=8μ0B2LπD2=32⋅10−70.25⋅2.5⋅0.64=130(kJ)
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!