Question #88037

An alpha particle has a mass of 6.6 × 10−27 kg and charge of Q=+2e=3.2×10-19 compare the magnitude of the electron repulsion between two apha particles with that of the gravitaiontal field between them.

Expert's answer

Solution. Find the gravitational attraction force of two alpha particles using the formula


F1=Gm1m2r2F_1=\frac {G*m_1*m_2} {r^2}

G=6.671011Nm2/kg2G=6.67*10^{-11} N*m^2/kg^2

where F1 is attraction force; m1, m2 are mass of the alpha particles; r is distance between alpha particles.

The electric repulsion force can be found using the formula


F2=kq1q2r2F_2=\frac {k*q_1*q_2} {r^2}k=9109Nm2/C2k=9*10^9 N*m^2/C^2

where F2 is repulsion force; q1 and q2 are alpha particle charges; r is distance between alpha particles.

Find the ratio of the two forces


n=F2F1=kq1q2r2r2Gm1m2n=\frac {F_2} {F_1}=\frac {k*q_1*q_2} {r^2} * \frac {r^2}{G*m_1*m_2}


n=kq1q2Gm1m2n=\frac {k*q_1*q_2} {G*m_1*m_2}

According to the condition of the problem


q1=q2=3.21019Cq_1=q_2=3.2*10^{-19} C

m1=m2=6.61027kgm_1=m_2=6.6*10^{-27} kg

Therefore


n=91093.210193.210196.6710116.610276.61027n=\frac {9*10^9*3.2*10^{-19}*3.2*10^{-19}} {6.67*10^{-11}*6.6*10^{-27}*6.6*10^{-27}}


n=3.171035n=3.17*10^{35}

The repulsive force is greater than the force of gravitational attraction

3.1710353.17*10^{35}

times

Answer. The repulsive force is greater than the force of gravitational attraction


3.1710353.17*10^{35}

times


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS