Question #87970

What is The electric field E (peak value) in a microwave beam density 100W/m² travelling in free space

Expert's answer

The wave intensity is


I=cϵ0Em2I=c \epsilon_0 E_m^2

Thus,


Em=Icϵ0=1003108(8.851012)=194VmE_m=\sqrt{\frac{I}{c \epsilon_0 }}=\sqrt{\frac{100}{3\cdot 10^8 (8.85\cdot 10^{-12} ) }}=194 \frac{V}{m}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS