Twolargeparallelconductingplatescarryingequalandoppositechargesontheir surfaces facing each other are placed at a distance of 0.75 m. An electron placed at some point between the plates experiences an electrostatic force of 4.8 × 10-16 N. Calculate the magnitude of the electric field at the position of the electron between the plates. Also determine the potential difference between the plates.
Expert's answer
The magnitude of the electric field at the position of the electron between the plates E = F/e = 4.8*10-16/1.6*10-19 = 3(kV/m). The potential difference between the plates U = El = 3000*0.75 = 2.25 9 (kV). So, E = 3 kV/m, U = 2.25 kV.