Question #85458

Four particles carrying charges + 2q, − 2q, + 4q and − 4q (with q = 1.0 nC) are kept at
the vertices of a square of side 6.0 cm. Determine the net electric field due to these
charged particles at the centre of the square. What is the electrostatic force on a
particle carrying positive charge of 1.0 nC placed at the centre of the square?

Expert's answer

Answer on Question #85458- Physics / Electromagnetism

Question: Four particles carrying charges +2q,2q,+4q+2q, -2q, +4q and 4q-4q (with q=1.0nCq = 1.0 \, \text{nC}) are kept at the vertices of a square of side 6.0cm6.0 \, \text{cm}. Determine the net electric field due to these charged particles at the centre of the square. What is the electrostatic force on a particle carrying positive charge of 1.0nC1.0 \, \text{nC} placed at the centre of the square?

Answer:

Consider the following arrangement of charges as shown on the figure. The vectors of electric fields produced by them independently in the center of the square have orientation along the diagonals of the square. The net electric field can be obtained by using the superposition principle as the vector sum of these values.



The absolute values of the electric fields produced by the charges can be obtained as follows:


E1=E2=k2q(d/2)2E,E _ {1} = E _ {2} = k \frac {2 q}{(d / 2) ^ {2}} \equiv E,E3=E4=k4q(d/2)2=2E,E _ {3} = E _ {4} = k \frac {4 q}{(d / 2) ^ {2}} = 2 E,


where d=a2d = a\sqrt{2} is the diagonal of the square and aa is its side.

The net field of charges 1 and 2 is


E12=E12+E22=E2E _ {1 2} = \sqrt {E _ {1} ^ {2} + E _ {2} ^ {2}} = E \sqrt {2}


and points horizontally right.

The net field of charges 3 and 4 is


E34=E32+E42=2E2E _ {3 4} = \sqrt {E _ {3} ^ {2} + E _ {4} ^ {2}} = 2 E \sqrt {2}


and points horizontally left.

The total field of the four charges is just the difference between these values and points left (because E34>E12E_{34} > E_{12}):


Etot=E34E12=E2=42kqa2.E_{tot} = E_{34} - E_{12} = E\sqrt{2} = \frac{4\sqrt{2}kq}{a^2}.


Substituting the numerical values, we obtain:


Etot=429109109361041.4104 V/mE_{tot} = \frac{4\sqrt{2} \cdot 9 \cdot 10^9 \cdot 10^{-9}}{36 \cdot 10^{-4}} \approx 1.4 \cdot 10^4 \ \mathrm{V/m}


The force acting on the positive charge (that is also qq as stated in the problem):


F=qEtot.F = q E_{tot}.


Substituting the numerical values, we obtain:


F=1091.4104=1.4105 N=0.14 μNF = 10^{-9} \cdot 1.4 \cdot 10^4 = 1.4 \cdot 10^{-5} \ \mathrm{N} = 0.14 \ \mu\mathrm{N}


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS