Question #84920

How much work is required to carry a charge of 3X10-5C from a point 50cm from a charge 2X10-4C to a point 20cm from it?

Expert's answer

Answer on Question #84920 – Physics – Electromagnetism

Task:

How much work is required to carry a charge of 31053*10^{-5} C from a point 50cm from a charge 21042*10^{-4} C to a point 20cm from it?

Solution:

W=ΔE=kQ1Q2r1kQ1Q2r2W = \Delta E = \frac {k Q _ {1} Q _ {2}}{r _ {1}} - \frac {k Q _ {1} Q _ {2}}{r _ {2}}W=(9109Nm2C2)(3105C)(2104C)0.5m(9109Nm2C2)(3105C)(2104C)0.2m=W = \frac {(9 * 1 0 ^ {9} \frac {N * m ^ {2}}{C ^ {2}}) (3 * 1 0 ^ {- 5} \mathrm {C}) * (2 * 1 0 ^ {- 4} \mathrm {C})}{0 . 5 \mathrm {m}} - \frac {(9 * 1 0 ^ {9} \frac {N * m ^ {2}}{C ^ {2}}) (3 * 1 0 ^ {- 5} \mathrm {C}) * (2 * 1 0 ^ {- 4} \mathrm {C})}{0 . 2 \mathrm {m}} ==162Nm=162J= - 1 6 2 N * m = - 1 6 2 JW=162JW = - 1 6 2 JW=162Joule\left| W \right| = 1 6 2 J o u l e


**Answer:** 162 Joule.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS