Answer on Question #84692 Physics / Other
A thin metallic shell of radius R=40 cm has a charge of Q=−25 nC on it. At the center of the sphere is a point charge of q=35 nC. What is the electric field r=50 cm from the center of the shell?
Solution:
The Gauss's law for the electric flux through a closed surface
∬EdA=ε01Qnet
Let us consider a closed surface as a sphere of radius r>R. Thus
∬EdA=E∬dA=E×4πr2Qnet=Q+q=−25nC+35nC=10nC
So, electric field
E=4πε0r2Qnet=4π×8.85×10−12mF×0.52m210×10−9C=360CN
**Answer:** 360CN outward
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com