Answer on Question #79566, Physics / Electromagnetism
A uniform plane wave of 100 k H z 100\mathrm{kHz} 100 kHz travelling in free space strikes a large block of a material having ε = 4 ε 0 \varepsilon = 4\varepsilon_0 ε = 4 ε 0 , μ = 9 μ 0 \mu = 9\mu_0 μ = 9 μ 0 and σ = 0 \sigma = 0 σ = 0 normal to the surface. If the incident magnetic field vector is given by
B → = 1 0 − 6 cos ( ω t − β y ) z ^ t e s l a \overrightarrow {\mathbf {B}} = 1 0 ^ {- 6} \cos (\omega t - \beta y) \hat {\mathbf {z}} \text { t e s l a} B = 1 0 − 6 cos ( ω t − β y ) z ^ t e s l a
write the complete expressions for the incident, reflected, and transmitted field vectors.
Solution:
When an electromagnetic wave travelling in one dielectric medium impinges on another dielectric medium with a different intrinsic impedance, part of the incident wave is reflected and part is transmitted.
The incident wave fields:
E ⃗ i = E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ \vec {\mathbf {E}} _ {i} = E _ {0} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \hat {\mathbf {x}} E i = E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ H ⃗ i = E 0 η 1 e − γ 1 z ⋅ y ^ \vec {\mathbf {H}} _ {i} = \frac {E _ {0}}{\eta_ {1}} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \hat {\mathbf {y}} H i = η 1 E 0 e − γ 1 z ⋅ y ^
The reflected wave fields:
E ⃗ t = Γ E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ \vec {\mathbf {E}} _ {t} = \Gamma E _ {0} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \hat {\mathbf {x}} E t = Γ E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ H ⃗ t = − Γ E 0 η 1 e γ 1 z ⋅ y ^ \vec {\mathbf {H}} _ {t} = - \Gamma \frac {E _ {0}}{\eta_ {1}} e ^ {\gamma_ {1} z} \cdot \hat {\mathbf {y}} H t = − Γ η 1 E 0 e γ 1 z ⋅ y ^
The transmitted wave fields:
E ⃗ t = τ E 0 e − γ 2 z ⋅ x ^ \vec {\mathbf {E}} _ {t} = \tau E _ {0} e ^ {- \gamma_ {2} z} \cdot \hat {\mathbf {x}} E t = τ E 0 e − γ 2 z ⋅ x ^ H ⃗ t = τ E 0 η 2 e − γ 2 z ⋅ y ^ \vec {\mathbf {H}} _ {t} = \tau \frac {E _ {0}}{\eta_ {2}} e ^ {- \gamma_ {2} z} \cdot \hat {\mathbf {y}} H t = τ η 2 E 0 e − γ 2 z ⋅ y ^
where Γ \Gamma Γ is the reflection coefficient, τ \tau τ - transmission coefficient, η = μ / ε \eta = \sqrt{\mu / \varepsilon} η = μ / ε .
(i) The incident wave fields:
E ⃗ i \vec{\mathbf{E}}_i E i has the magnitude
E 0 = H 0 μ 0 ε 0 = B 0 μ 0 ε 0 = 1 0 − 6 μ 0 ε 0 = 1 0 − 6 × 3 × 1 0 8 = 3 × 1 0 2 E _ {0} = H _ {0} \sqrt {\frac {\mu_ {0}}{\varepsilon_ {0}}} = \frac {B _ {0}}{\sqrt {\mu_ {0} \varepsilon_ {0}}} = \frac {1 0 ^ {- 6}}{\sqrt {\mu_ {0} \varepsilon_ {0}}} = 1 0 ^ {- 6} \times 3 \times 1 0 ^ {8} = 3 \times 1 0 ^ {2} E 0 = H 0 ε 0 μ 0 = μ 0 ε 0 B 0 = μ 0 ε 0 1 0 − 6 = 1 0 − 6 × 3 × 1 0 8 = 3 × 1 0 2 E ⃗ i = E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ = 3 × 1 0 2 cos ( ω t − β y ) ( − x ^ ) \vec {\mathbf {E}} _ {i} = E _ {0} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \hat {\mathbf {x}} = 3 \times 1 0 ^ {2} \cos (\omega t - \beta y) (- \hat {\mathbf {x}}) E i = E 0 e − γ 1 z ⋅ x ^ = 3 × 1 0 2 cos ( ω t − β y ) ( − x ^ ) β = ω c = 2 π × 100 × 1 0 3 3 × 1 0 8 = π 1500 \beta = \frac {\omega}{c} = \frac {2 \pi \times 1 0 0 \times 1 0 ^ {3}}{3 \times 1 0 ^ {8}} = \frac {\pi}{1 5 0 0} β = c ω = 3 × 1 0 8 2 π × 100 × 1 0 3 = 1500 π
So,
E ⃗ i = 3 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 1500 y ) ( − x ^ ) V / m \vec {\mathbf {E}} _ {i} = 3 \times 1 0 ^ {2} \cos \left(2 \pi \times 1 0 ^ {5} t - \frac {\pi}{1 5 0 0} y\right) (- \hat {\mathbf {x}}) \mathrm {V / m} E i = 3 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 1500 π y ) ( − x ^ ) V/m H ⃗ i = B ⃗ i μ 0 = 1 0 − 6 μ 0 cos ( ω t − β y ) z ^ = 1 0 − 6 4 π × 1 0 − 7 cos ( ω t − β y ) = = 2.5 π cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 1500 y ) z ^ A / m \begin{array}{l} \vec {\mathbf {H}} _ {i} = \frac {\vec {\mathbf {B}} _ {i}}{\mu_ {0}} = \frac {1 0 ^ {- 6}}{\mu_ {0}} \cos (\omega t - \beta y) \hat {\mathbf {z}} = \frac {1 0 ^ {- 6}}{4 \pi \times 1 0 ^ {- 7}} \cos (\omega t - \beta y) = \\ = \frac {2 . 5}{\pi} \cos \left(2 \pi \times 1 0 ^ {5} t - \frac {\pi}{1 5 0 0} y\right) \hat {\mathbf {z}} \mathrm {A / m} \\ \end{array} H i = μ 0 B i = μ 0 1 0 − 6 cos ( ω t − β y ) z ^ = 4 π × 1 0 − 7 1 0 − 6 cos ( ω t − β y ) = = π 2.5 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 1500 π y ) z ^ A/m
(ii) We assume that the incident electric field is reflected with a reflection coefficient Γ \Gamma Γ and transmitted with a transmitted with a transmission coefficient τ \tau τ . That implies that if the electric field intensity of the incident, reflected and transmitted waves at the boundary ( z = 0 z = 0 z = 0 ) are E i 0 E_{i0} E i 0 , E r 0 E_{r0} E r 0 and E t 0 E_{t0} E t 0 respectively, then E r 0 = Γ E i 0 E_{r0} = \Gamma E_{i0} E r 0 = Γ E i 0 and E t 0 = τ E i 0 E_{t0} = \tau E_{i0} E t 0 = τ E i 0 .
τ = 1 + Γ \tau = 1 + \Gamma τ = 1 + Γ
and
Γ = η 2 − η 1 η 2 + η 1 = \Gamma = \frac {\eta_ {2} - \eta_ {1}}{\eta_ {2} + \eta_ {1}} = Γ = η 2 + η 1 η 2 − η 1 = η 1 = μ 0 ε 0 = 120 π Ω \eta_ {1} = \sqrt {\frac {\mu_ {0}}{\varepsilon_ {0}}} = 1 2 0 \pi \Omega η 1 = ε 0 μ 0 = 120 π Ω η 2 = μ 2 ε 2 = 9 μ 0 4 ε 0 = 3 2 × 120 π = 180 π Ω \eta_ {2} = \sqrt {\frac {\mu_ {2}}{\varepsilon_ {2}}} = \sqrt {\frac {9 \mu_ {0}}{4 \varepsilon_ {0}}} = \frac {3}{2} \times 1 2 0 \pi = 1 8 0 \pi \Omega η 2 = ε 2 μ 2 = 4 ε 0 9 μ 0 = 2 3 × 120 π = 180 π Ω Γ = η 2 − η 1 η 2 + η 1 = 180 − 120 180 + 120 = 0.2 \Gamma = \frac {\eta_ {2} - \eta_ {1}}{\eta_ {2} + \eta_ {1}} = \frac {1 8 0 - 1 2 0}{1 8 0 + 1 2 0} = 0. 2 Γ = η 2 + η 1 η 2 − η 1 = 180 + 120 180 − 120 = 0.2 τ = 2 η 2 η 2 + η 1 = 2 ∗ 180 π 300 π = 1.2 \tau = \frac {2 \eta_ {2}}{\eta_ {2} + \eta_ {1}} = \frac {2 * 1 8 0 \pi}{3 0 0 \pi} = 1. 2 τ = η 2 + η 1 2 η 2 = 300 π 2 ∗ 180 π = 1.2
Using the general properties above, we conclude that ( β r = − β (\beta_r = -\beta ( β r = − β because wave propagates in opposite direction)
E ⃗ r = 0.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t + π 1500 y ) ( x ^ ) V / m \vec {\mathbf {E}} _ {r} = 0. 6 \times 1 0 ^ {2} \cos \left(2 \pi \times 1 0 ^ {5} t + \frac {\pi}{1 5 0 0} y\right) (\hat {\mathbf {x}}) \mathrm {V / m} E r = 0.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t + 1500 π y ) ( x ^ ) V/m H ⃗ r = 1.5 π cos ( 2 π × 1 0 5 t + π 1500 y ) z ^ A / m \vec {\mathbf {H}} _ {r} = \frac {1 . 5}{\pi} \cos \left(2 \pi \times 1 0 ^ {5} t + \frac {\pi}{1 5 0 0} y\right) \hat {\mathbf {z}} \mathrm {A / m} H r = π 1.5 cos ( 2 π × 1 0 5 t + 1500 π y ) z ^ A/m
(iii)
β 2 = 2 π f μ 2 ε 2 = 2 π f 36 μ 0 ε 0 = 2 ∗ π ∗ 100 ∗ 1 0 3 ∗ 6 ∗ 1 3 ∗ 1 0 8 = π 250 \beta_ {2} = 2 \pi f \sqrt {\mu_ {2} \varepsilon_ {2}} = 2 \pi f \sqrt {3 6 \mu_ {0} \varepsilon_ {0}} = 2 * \pi * 1 0 0 * 1 0 ^ {3} * 6 * \frac {1}{3 * 1 0 ^ {8}} = \frac {\pi}{2 5 0} β 2 = 2 π f μ 2 ε 2 = 2 π f 36 μ 0 ε 0 = 2 ∗ π ∗ 100 ∗ 1 0 3 ∗ 6 ∗ 3 ∗ 1 0 8 1 = 250 π
So,
E ⃗ t = 3.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 250 y ) ( − x ^ ) V / m \vec {\mathbf {E}} _ {t} = 3. 6 \times 1 0 ^ {2} \cos \left(2 \pi \times 1 0 ^ {5} t - \frac {\pi}{2 5 0} y\right) (- \hat {\mathbf {x}}) \mathrm {V / m} E t = 3.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 250 π y ) ( − x ^ ) V/m H ⃗ t = 3 π cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 250 y ) z ^ A / m \vec{\mathbf{H}}_t = \frac{3}{\pi} \cos \left(2\pi \times 10^5 t - \frac{\pi}{250} y\right) \hat{\mathbf{z}} \ \mathrm{A/m} H t = π 3 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 250 π y ) z ^ A/m
Answer:
Incident wave:
E ⃗ i = 3 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 1500 y ) ( − x ^ ) V / m \vec{\mathbf{E}}_i = 3 \times 10^2 \cos \left(2\pi \times 10^5 t - \frac{\pi}{1500} y\right) (-\hat{\mathbf{x}}) \ \mathrm{V/m} E i = 3 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 1500 π y ) ( − x ^ ) V/m H ⃗ i = 2.5 π cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 1500 y ) z ^ A / m \vec{\mathbf{H}}_i = \frac{2.5}{\pi} \cos \left(2\pi \times 10^5 t - \frac{\pi}{1500} y\right) \hat{\mathbf{z}} \ \mathrm{A/m} H i = π 2.5 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 1500 π y ) z ^ A/m
Reflected wave:
E ⃗ r = 0.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t + π 1500 y ) ( x ^ ) V / m \vec{\mathbf{E}}_r = 0.6 \times 10^2 \cos \left(2\pi \times 10^5 t + \frac{\pi}{1500} y\right) (\hat{\mathbf{x}}) \ \mathrm{V/m} E r = 0.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t + 1500 π y ) ( x ^ ) V/m H ⃗ r = 1.5 π cos ( 2 π × 1 0 5 t + π 1500 y ) z ^ A / m \vec{\mathbf{H}}_r = \frac{1.5}{\pi} \cos \left(2\pi \times 10^5 t + \frac{\pi}{1500} y\right) \hat{\mathbf{z}} \ \mathrm{A/m} H r = π 1.5 cos ( 2 π × 1 0 5 t + 1500 π y ) z ^ A/m
Transmitted wave:
E ⃗ t = 3.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 250 y ) ( − x ^ ) V / m \vec{\mathbf{E}}_t = 3.6 \times 10^2 \cos \left(2\pi \times 10^5 t - \frac{\pi}{250} y\right) (-\hat{\mathbf{x}}) \ \mathrm{V/m} E t = 3.6 × 1 0 2 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 250 π y ) ( − x ^ ) V/m H ⃗ t = 3 π cos ( 2 π × 1 0 5 t − π 250 y ) z ^ A / m \vec{\mathbf{H}}_t = \frac{3}{\pi} \cos \left(2\pi \times 10^5 t - \frac{\pi}{250} y\right) \hat{\mathbf{z}} \ \mathrm{A/m} H t = π 3 cos ( 2 π × 1 0 5 t − 250 π y ) z ^ A/m
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com