Answer on Question #77351, Physics / Electromagnetism
Question. The force on a charged proton (charge 1.6⋅10−19C) travelling at 3⋅106m/s through a magnetic field of 4T is:
Solution.
According to the Lorentz force
F=qE+q[v,B]
So, E=0. We get
F=qvB⋅sinα
If α=90∘ then sin90∘=1. Thus
F=qvB⋅sinα=1.6⋅10−19⋅3⋅106⋅4⋅1=19.2⋅10−13N
If α=0∘ then sin0∘=0. Thus
F=0
If 0<α<90∘ then
F=qvB⋅sinα=1.6⋅10−19⋅3⋅106⋅4⋅sinα=19.2⋅10−13⋅sinα,N
Answer. F=19.2⋅10−13⋅sinα,N. If α=0∘, F=0; if α=90∘, F=19.2⋅10−13N.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com