Answer on Question #77020, Physics / Electromagnetism
Question. A magnet that is moving towards a N=20 turn coil of resistance R=12 Ω at v=0.5 m/s results in a current of I=0.25 A produced in the coil. What is the force exerted by the coil on the magnet?
Solution.
Assume that z∥r (z is a distance between the magnet and the coil). We have
F=IBrl=IBr2πr,
where
Br=2rΔzΔBz
So,
E=IR=NΔtΔΦ=NΔtΔ(BzS)=NSΔtΔBz=NSΔzΔBzΔtΔz=NSΔzΔBrv⇒ΔzΔBz=NSvIR
We get
F=IBr2πr=I2rNSvIR2πr=I2rNπr2vIR2πr=NvI2R
Finally
F=NvI2R=20⋅0.50.252⋅12=0.075N
Answer. F=NvI2R=0.075N
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com