Question #74424

A long, straight wire of radius 5.0 mm carries a current of 20A. i) Calculate the magnetic field at the surface of the wire, and ii) calculate the perpendicular distance, from the axis of the wire, at which the magnitude of magnetic field will be half of its value at the wire surface.

Expert's answer

Answer on Question #74424 - Physics - Electromagnetism

Question:

A long, straight wire of radius 5.0 mm5.0 \mathrm{~mm} carries a current of 20A. i) Calculate the magnetic field at the surface of the wire, and ii) calculate the perpendicular distance, from the axis of the wire, at which the magnitude of magnetic field will be half of its value at the wire surface.

Solution:

We use Ampère's circuit law: the integrated magnetic field around a closed loop


(B,dl)=μ0I,\oint \left(\vec {B}, \vec {d l}\right) = \mu_ {0} I,


where II -- the electric current through the loop, μ01.2566×106(N/A2)\mu_0\approx 1.2566\times 10^{-6}(\mathrm{N / A^2}) -- magnetic constant in vacuum.

i). If the loop is a circle with radius R0=5(mm)=5×103(m)R_0 = 5(mm) = 5 \times 10^{-3}(m) , then B\vec{B} will be directed along the loop and B0=B=constB_0 = |\vec{B}| = const on the circle loop. Therefore


(B,dl)=2πR0B0,\oint \left(\vec {B}, \vec {d l}\right) = 2 \pi R _ {0} B _ {0},


and the magnitude of magnetic field


B0=μ0I2πR01.2566×106×202×3.14×5×1038×104(T)B _ {0} = \frac {\mu_ {0} I}{2 \pi R _ {0}} \approx \frac {1 . 2 5 6 6 \times 1 0 ^ {- 6} \times 2 0}{2 \times 3 . 1 4 \times 5 \times 1 0 ^ {- 3}} \approx 8 \times 1 0 ^ {- 4} (T)


ii). Due Ampère's circuit law, for a circle loop around the wire, if the radius of the loop RR is greater than the radius of the wire R0R_0 , the magnitude of magnetic field is:


B=μ0I2πRB = \frac {\mu_ {0} I}{2 \pi R}


or


R=μ0I2πB=μ0I2πB0B0R=B0R0B.R = \frac {\mu_ {0} I}{2 \pi B} = \frac {\mu_ {0} I}{2 \pi B _ {0}} \frac {B _ {0}}{R} = \frac {B _ {0} R _ {0}}{B}.


And if B=B0/2B = B_0 / 2 then


R=B0R0B=B0R0B0/2=2R0=2×5×103=102(m)R = \frac {B _ {0} R _ {0}}{B} = \frac {B _ {0} R _ {0}}{B _ {0} / 2} = 2 R _ {0} = 2 \times 5 \times 1 0 ^ {- 3} = 1 0 ^ {- 2} (m)


Fig. The wire (blue), the magnetic field at the surface of the wire (red), and the magnitude of magnetic field for the distance R=2R0R = 2R_{0} (green).

Answer:

i). the magnetic field at the surface of the wire: B08×104(T)B_0 \approx 8 \times 10^{-4}(T)

ii). the perpendicular distance from the axis of the wire, at which the magnitude of magnetic field will be half of its value at the wire surface: R=102(m)R = 10^{-2}(m)

Comments:

1. Ampère's circuital law – for example:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amp%C3%A8re%27s_circuital_law

(the table -- "Forms of the original circuital law written in SI units")

2. we use standard SI units:

T—Tesla, m—metre, N—Newton, A -- Ampere

https://en.wikipedia.org/wiki/International_System_of_Units

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS