Answer on Question #74192, Physics / Electromagnetism |
Question
One mole of a gas occupies 22.4 liters at 0°C and 760 mm Hg. Calculate the pressure needed to compress 2.00 moles of oxygen into a 3.00-liter container maintained at 25°C.
Solution
v1=1mol v2=1mol
V1=22.4l V2=3l
T1=273K T2=298K
P1=760mmHg P2−?
From ideal gas law we have
P1V1=v1RT1,
P2V2=v2RT2,
which gives
P2=P1v1T1V2v2T2V1=760mmHg1mol⋅273K⋅3l2mol⋅298K⋅22.4l=12388.6mmHg.
Answer: P2=12388.6mmHg.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com