Determine the magnitude and direction of the electric field 21.7 cm directly above an isolated 33.0 x 10-5 C charge
1
Expert's answer
2018-02-26T09:15:07-0500
The magnitude of the electric field E=k Q/r^2 E=9×〖10〗^9×(33.0×〖10〗^(-5))/(21.7×〖10〗^(-2) )^2 =6.3×〖10〗^7 V/m=63 MV/m Since the charge is positive, the field lines point away from it. So for given point electric field would be directed toward up. Answer: 6.3×〖10〗^7 V/m=63 MV/m
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
Comments