Question #341578

the cross-sectional area of an adjustable single loop is reduced from 1.0m^2 to 0.50m^2 in 0.10s. What is the average emf that is induced in this coil if it is in a region where B=2.0 T upward, and the coil's plane is perpendicular to B?

Expert's answer

V=−ΔΦΔt=−BΔAΔtV=-\frac{\Delta \Phi}{\Delta t}=-\frac{B\Delta A}{\Delta t}

V=−2.0∗(0.5−1.0)0.10=10 VV=-\frac{2.0*(0.5-1.0)}{0.10}=10\:\rm V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS