Question #334340

How much work is needed to move a −9.5 charge from ground to a point whose potential is +75 V. 


Expert's answer

W=qV=9.5C×(0V75V)=712.5JW=qV\\ =\rm -9.5\:\rm C\times (0\: V-75\: V)=712.5\:J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS