Question #292234

10. Find the intensity of a magnetic field at a point 2 sm away from an infinitely long conductor which a current of 5 A flows through.


Expert's answer

Magnetic field

B=μ0I2πrB=\frac{\mu_0 I}{2\pi r}

Put value

I=5A

r=2cm =0.02m

B=4×3.14××10−7×52π×0.02=5×10−5TB=\frac{4\times3.14\times\times10^{-7}\times5}{2\pi \times0.02}=5\times10^{-5} T


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS