Question #291696

19.Find the capacitance of Earth. The radius of the Earth is 6,400 km By how much will the Earth's potential change if it receives a quantity of electricity equal to 1C?


Expert's answer

Solution

Radius of earth R=6400Km

the capacitance of Earth is given by

C=4πϵ0R=4×3.14×8.85×10−12×6400000C=4\pi \epsilon _0R\\=4\times3.14\times8.85\times10^{-12}\times 6400000

C=0.71mF

Now

Earth's potential change 

V=CQ=0.71∗10−31=0.71mVV=\frac{C}{Q}\\=\frac{0.71*10^{-3}}{1}\\=0.71mV




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS