Question #210995

The back e.m.f induced in coil when electric charges from 1A to zero in millisecond is 4 volt. Find the self induction n(L) of coil.


Expert's answer

Gives


i2=1A,i1=0A,t=1×10−3sec;e=4Vi_2=1A,i_1=0A,t=1\times10^{-3}sec;e=4V

L=?

We know that

e=Ldidte=L\frac{di}{dt}

Put value

L=edidtL=\frac{e}{\frac{di}{dt}}


L=4(1−0)1×10−3=4×10−3HL=\frac{4}{\frac{(1-0)}{1\times10^{-3}}}=4\times10^{-3}H

L=4mHL=4mH


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS