Question #200007

q1=+10 nC and q2=-5 nC are separated by 0.10 m dinstance. If a third charge q3=2 nC is placed along with the first two charges, where should it be so that the net electric force of q1 and q2 on q3 is zero (0)?


Expert's answer

Coulomb law is given by a formula:

F12=kq1q2d2F_{12} = k\frac{q_1q_2}{d^2}

In this problem:

F13=k102(d+0.1)2F_{13} = k\frac{10*2}{(d+0.1)^2}

F23=k52d2F_{23} = k\frac{-5*2}{d^2}

F13+F23=0F_{13}+F_{23}=0

2(d+0.1)21d2=0\frac{2}{(d+0.1)^2}-\frac{1}{d^2}=0

d+0.1=2dd+0.1 = \sqrt{2}d

d=0.121d = \frac{0.1}{\sqrt{2}-1}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS