Question #196801

The sound of the explosion is heard 1920 metres away 6.0 seconds after the explosion has happened.


Calculate the speed of sound in this air.


Expert's answer

Speed is calculated by dividing distance over time

distance1920-1920 metres

time6.0seconds-6.0 seconds

s=dts=\frac{d}{t}

=19206=\frac{1920}{6}

=320m/s=320m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS