Question #195938

A solenoid is 0.30 m long with 103 turns per meter and carries a current of 5.0 A. what is

the magnitude of the magnetic field at the center of this solenoid?


Expert's answer

we know that magnetic field at center of solenoid is given by - B=μ0NIB= {\mu_0 NI}


N = nl\dfrac {n}{l} now putting the value of N in above formula , we get


B=μ0nILB=\dfrac {\mu_0 nI}{L}


μ0=4π×107{\mu_0}=4{\pi}\times 10^{-7} H/m


n=n= 103


L=L= 0.30 m


I=5.0AI=5.0 A


now putting all the above equation ,


B=4π×107×103×5.00.30B=\dfrac{4{\pi}\times 10^{-7}\times 103 \times 5.0}{0.30}



B=2.156×103B=2.156\times 10^{-3} T


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS