Question #193401

If the frequency of an electromagnetic wave is 6.0 x 108 Hz, what is its wavelength?


Expert's answer

The frequency and length of the electromagnetic wave are related by the formula

λ=cν\lambda =\frac{c}{\nu}

Where c=3108m/sc=3 \cdot 10^{8}m/s - speed of light

Then we write

λ=cν=3108m/s61081/s=0.5m\lambda =\frac{c}{\nu} =\frac{3 \cdot 10^{8}m/s}{6 \cdot 10^{8}1/s}=0.5 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS