Question #192100

A toroidal solenoid has 3000 turns and a radius of 2cm with a current of 5A flowing through it. Determine the magnitude of the magnetic field. 


Expert's answer

B=μ0nI2πr=2107300050.02=0.15 T.B=\frac{\mu_0 nI}{2\pi r}=\frac{2\cdot 10^{-7}\cdot 3000\cdot 5}{0.02}=0.15~T.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS