Question #190895

Two similar charges of 250 statC are situated on small sphere 15 cm apart. What is the electric field intensity midway between the spheres? What is the potential at this point?


Expert's answer

E=kqr2kqr2=0,E=\frac{kq}{r^2}-\frac{kq}{r^2}=0,

φ=kqr+kqr=2kqr=30 V.\varphi=\frac{kq}{r}+\frac{kq}{r}=\frac{2kq}{r}= 30~V.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS