Question #189319

  An electron is moving east at 5x106 m/s. Determine the magnetic field from a point north east with a distance of 5cm. 



Expert's answer

Bˉ=μ04πqvsinθr3\bar{B}= \frac{\mu_0}{4 \pi} \frac{qvsin \theta}{r^3}

Bˉ=1.25661064π1.6021766210195106sin45(0.05)3\bar{B}= \frac{1.2566 *10^{-6}}{4 \pi} \frac{1.60217662 *10^{-19}*5*10^6*sin45}{(0.05)^3}

Bˉ=5.45303×1016T\bar{B}=5.45303 \times 10^{-16} T


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS