Question #187631

A positive test charge of 5.00 E-5 C is placed in an electric field. The force on it is 0.751 N. The magnitude of the electric field at the location of the test charge is


Expert's answer

We know that formula of force on charge is given by-

F= qE where q = charge , E=electric field

so E=Fq=0.7515×105E=\dfrac{F}{q}=\dfrac{0.751}{5\times 10^{-5}} = 15020 N C115020\ N\ C^{-1}

electric field at the location E =15020 N C115020\ N \ C^{-1}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS