Question #184169

7.55-μC charged particle with a speed of 30.50 m/s is found in a uniform magnetic field with magnitude 1.2 T. Solve for the magnitude of the magnetic force exerted on the charged particle if the particle is moving perpendicular to the field.


Expert's answer

The Lorentz force is

F=q[v×B]F = q[v \times B]

If the particle is moving perpendicular to the field, v×B=vB|v \times B| = vB

F=7.5510630.501.2=276.33106=0.276  mNF = 7.55 \cdot 10^{-6} \cdot 30.50 \cdot 1.2 = 276.33 \cdot 10^{-6} = 0.276\; mN


Answer: 0.276 mN


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS