Solve for the magnetic flux through a loop with an area of 8.5 ✕ 10 -4 m2 found perpendicular to a magnetic field with magnitude 0.75 T.
To be given in question
Area of loop (A)=8.5×10−4meter2\times10^{-4}meter^2×10−4meter2
Magnetic field (B)=0.75 T
θ=0°\theta =0°θ=0°
To be asked in question
Magnetic flux =?
We know that
ϕ=B.A\phi=B.Aϕ=B.A
ϕ=BAcosθ\phi =BAcos\thetaϕ=BAcosθ
ϕ=BA\phi =BAϕ=BA
Put value
ϕ=0.75×8.5×10−4\phi=0.75\times8.5\times10^{-4}ϕ=0.75×8.5×10−4
ϕ=6.375×10−4Tmeter2\phi=6.375\times10^{-4} Tmeter^2ϕ=6.375×10−4Tmeter2
ϕ=6.375×10−4weber\phi=6.375\times10^{-4} weberϕ=6.375×10−4weber
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!