Question #181361

A conductive wire 23.5cm long is dipped in a magnetic field B, which is per- pendicular to the wire. A current i = 3.5A travels the wire and a force F = 2.2 · 10−4N acts on it.

Compute the value of the magnetic field B.

The circled dots indicate that the magnetic field is exiting from the plane of the paper


Expert's answer

Answer

Force is given by

F=lLBsinθ\theta

So magnetic field is given

B=FlLsinθ=2.2×1043.5×0.235×sin90°=2.67×104TB=\frac{F}{lLsin\theta}\\=\frac{2.2\times10^{-4}}{3.5\times 0.235\times sin90°}\\=2.67\times10^{-4}T



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS