Question #178180

The maximum electric field in a plane electromagnetic wave is 600N/C. The wave is going in the 

x-direction and the electric field is in the y-direction. Find the maximum magnetic field in the wave 

and its direction.


Expert's answer

Answer

The relationship between maximum electric field and magnetic field is given

B0=E0c=6003×108=2×106TB_0=\frac{E_0}{c}=\frac{600}{3\times10^8}\\=2\times10^{-6}T

We know direction of this magnetic field perpendicular to the given electric field.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS