Question #170425

a magnetic field of strength 0.3T is directed perpendicular to a plane circular loop of wire at radius 25cm find the magnetic flux through the area enclosed by the loop


Expert's answer

Answer

the magnetic flux through the area enclosed by the loop is given

ϕ=BA\phi=BA =Bπr2=B\pi r^2

=0.3×3.14×0.25×0.25=0.3\times3.14\times0.25\times0.25

=0.059Wb


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS