Question #169053

A rectangular loop is placed in a non uniform magnetic field that is perpendicular and directed into the page. The magnitude of B is 4t²x²(T), W=4m and H=3m. Find €ind around the loop at t=20s


Expert's answer

Answer

Induced electric field is given by

Eind=−dϕdt=−ddt(BWH)=−8tx2WHE_{ind}=-\frac{d\phi}{dt}\\=-\frac{d}{dt}(BWH)\\=-8tx^2WH where x=W

=−8×20×4×4×4×3=30.7MV=-8\times20\times4\times4\times4\times3\\=30.7MV

( in magnitude form)


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS