Question #167177

Calculate the magnitudes of magnetic intensity

H and the magnetic field B at the centre of a 2000-turn solenoid which is 0.50 m long and carries a current of

1A.


Expert's answer

The magnetic field BB can be found as follows:


B=μ0NLI,B=\mu_0\dfrac{N}{L}I,B=4π⋅10−7 TmA⋅2000 turn0.5 m⋅1 A=5.02⋅10−3 T.B=4\pi\cdot10^{-7}\ \dfrac{Tm}{A}\cdot\dfrac{2000\ turn}{0.5\ m}\cdot1\ A=5.02\cdot10^{-3}\ T.

The magnetic intensity HH can be found as follows:


B=μ0H,B=\mu_0H,H=Bμ0=5.02⋅10−3 T4π⋅10−7 TmA=3997 Am.H=\dfrac{B}{\mu_0}=\dfrac{5.02\cdot10^{-3}\ T}{4\pi\cdot10^{-7}\ \dfrac{Tm}{A}}=3997\ \dfrac{A}{m}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS