Question #166524

A potential difference of 75V is applied to a combination of 1.25microFarad and 0.6microfarad capacitor connected in series (a) what is the charge on each capacitor? (b) what is the potential difference across the 1.25microFaradcapacitor?


Expert's answer

(a) For the series connection of capacitors, the magnitude of charge on each capacitor will be the same:


Q1=Q2=Q.Q_1=Q_2=Q.

So, let's first find the equivalent capacitance of two capacitors connected in series:


Ceq=C1C2C1+C2,C_{eq}=\dfrac{C_1C_2}{C_1+C_2},Ceq=1.25106 F0.6106 F1.25106 F+0.6106 F=0.405 μF.C_{eq}=\dfrac{1.25\cdot10^{-6}\ F\cdot0.6\cdot10^{-6}\ F}{1.25\cdot10^{-6}\ F+0.6\cdot10^{-6}\ F}=0.405\ \mu F.

Finally, we can find the charge on each capacitor:


Q=Q1=Q2=CeqΔV,Q=Q_1=Q_2=C_{eq}\Delta V,Q=0.405106 F75 V=30.4 μC.Q=0.405\cdot10^{-6}\ F\cdot75\ V=30.4\ \mu C.

(b) We can find the potential difference across 1.25 μF1.25\ \mu F capacitor as follows:


ΔV=QC1=30.4106 C1.25106 F=24.32 V.\Delta V=\dfrac{Q}{C_1}=\dfrac{30.4\cdot10^{-6}\ C}{1.25\cdot10^{-6}\ F}=24.32\ V.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS