Question #163963

How much work is done to transfer 0.30 C of charge through a potential difference of 9 Volts? (Show your solution)


Expert's answer

W=qv=0.3×9=2.7JW=qv=0.3\times9=2.7J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS